Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Δράσεις Φιλαναγνωσίας Γ' & Δ' 2014-2015

Δράσεις Φιλαναγνωσίας Γ' & Δ' 2014-2015

Αποφασίσαμε να εντάξουμε στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης το σχέδιο εργασίας "Δράσεις Φιλαναγνωσίας" με σκοπό να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε την παιδική λογοτεχνία. Με αφορμή το παραπάνω project λάβαμε μέρος στο διαγωνισμό των εκδόσεων Ψυχογιός "Βιβλιοτρεχάλα φιλαναγνωσίας", διαβάζοντας στην τάξη τα προτεινόμενα βιβλία. Ακόμη, διαβάσαμε και επεξεργαστήκαμε τα βιβλία "Το φεγγάρι, το γραμματόσημο κι εγώ" και "Το αίνιγμα της πέτρινης γενειάδας", εκπονώντας τα αντίστοιχα φύλλα εργασίας που στοχεύουν στην κατανόηση και εμβάθυνση του νοήματος του λογοτεχνικού κειμένου αλλά και στην προαγωγή της δημιουργικότητας και φαντασίας των μαθητών.

Ως αποτέλεσμα του project παρουσιάσαμε το βιβλίο με τίτλο "Το βιβλίο που διάβασα", το οποίο περιέχει τις βιβλιοπαρουσιάσεις των μαθητών και έχει στόχο να λειτουργήσει ως εργαλείο υποβοήθησης των μελλοντικών χρηστών της βιβλιοθήκης στην επιλογή του βιβλίου που θα διαβάσουν, καθώς παρουσιάζει τα θετικά και αρνητικά σχόλια για κάθε βιβλίο από τη μεριά των παιδιών που τα διάβασαν. Επίσης, δημιουργήσαμε στη γωνιά της φιλαναγνωσίας "Το βιβλιόδεντρο της τάξης μας", μια εικαστική παρέμβαση που φέρει στα "κλαδιά" της τις γνώμες των μαθητών για τα βιβλία που διάβασαν. Ακόμη, για κάθε βιβλίο που τελειώναμε παίζαμε το παιχνίδι με το "ζάρι της ιστορίας", όπου οι μαθητές ρίχνουν το ζάρι και απαντούν στην ερώτηση που τους τυχαίνει π.χ. «Το πιο αστείο σημείο στην ιστορία ήταν...», «Αν ήμουν στη θέση του ήρωα θα...», «Μου άρεσε όταν...».

20150206 11453620150206 114542

20150522 12454820150522 124609